
- Psychoterapia indywidualna dwa razy w tygodniu, sesje 50 minutowe.
- Alternatywą jest psychoterapia grupowa, której sesje odbywają się trzy razy w tygodniu i trwają po 90 minut.
- Społeczność zbiera się codziennie, łącznie z weekendami na 45 minut.
- Do powyższych obowiązkowych zajęć należy również psychorysunek - w grupach, zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają 90 minut.
- Muzykoterapia, biblioterapia, arteterapia, zajęcia teatralne, w ogrodzie czy na siłowni z fizjoterapeutami są dobrowolne, ale zachęcamy do udziału.
- Warto również wziąć udział w zajęciach grupy kulinarnej i nauczyć się piec np. pizzę, ciasta i różne inne smakowitości.
- Do dyspozycji na terenie szpitala biblioteka, sala komputerowa.
- Pacjenci utrzymują czystość w swoich pokojach oraz w jadalni i na świetlicy. Sprzątanie i dbanie o swoje otoczenie jest organizowane przez społeczność w formie dyżurów i należy do codziennych obowiązków.
- Cisza nocna trwa od 21 do 6.
- Od godziny 20 do 8 oddział pozostaje zamknięty. Poza tym jest możliwość wychodzenia do parku szpitalnego, do sklepów na jego terenie po zapisaniu się u dyżurującego pacjenta na recepcji.
Strona główna
Zasady przyjęć
Zespół
Kontakt
W społeczności pacjenci podejmują odpowiedzialność za przestrzeń, w której przebywają wykonując obowiązki podobne do domowych, m.in. dbają o czystość w pokojach, na jadalni i świetlicy, zmywają po posiłkach, pełnią dyżury recepcyjne. Ważne dla terapii jest doświadczenie wymiany, to że pacjenci nie tylko otrzymują pomoc i opiekę, ale mogą także wnieść do oddziału i społeczności własną pracę czy troskę o innych pacjentów. Poza tym sposób wykonywania przyjętego dyżuru lub brak chęci, czy nieumiejętność realizowania zadań jest tematem, którym społeczność się interesuje i o nim rozmawia, bo za tymi problemami stoją emocje wpływające na funkcjonowanie oddziału.
Ze względu na to, że oddział jest otwarty, wolne wyjścia są dla pacjentów kolejnym elementem terapii - testowania swych zachowań, emocji w relacjach społecznych. To również możliwość zadbania o przyległy do oddziału teren.
Przewidywane rezultaty leczenia:
- większa umiejętność rozpoznawania i wyrażania uczuć,
- lepsze funkcjonowanie społeczne,
- zmniejszenie objawów (depresyjnych, lękowych, autoagresywnych),
- większa tolerancja na trudne emocje,
- znoszenie napięć bez leków,
- lepsza kontrola nad zachowaniami impulsywnymi,
- gotowość do podejmowania odpowiedzialności za swoje życie.