
Zasady przyjęcia na Oddział
Do leczenia w OLZON przyjmujemy ze skierowaniem do leczenia szpitalnego kobiety i mężczyzn po ukończeniu 18 roku życia.
Nie kwalifikujemy natomiast pacjentów:
- z rozpoznaniem schizofrenii,
- z zaburzeniem osobowości typu antysocjalnego,
- z wysokim ryzykiem używania przemocy,
- osoby ubezwłasnowolnione.
Pacjenci uzależnieni od alkoholu, substancji psychoaktywnych, leków, którzy nie utrzymują przynajmniej sześciomiesięcznego okresu abstynencji nie zostaną przyjęci – będą najpierw kierowani do terapii uzależnień.
Strona główna
Program
Zespół
Kontakt
Pacjenci przyjmowani są po przejściu czteroetapowej procedury kwalifikacji.
Pierwszą konsultację należy ustalić telefonicznie dzwoniąc do sekretariatu na nr tel. 12 65 24 317 w godzinach od godz. 8 do 14.30.
Etapy konsultacji:
- Rozmowa z lekarzem – konsultantem.
W jej trakcie podejmowana jest decyzja o kwalifikacji do następnych konsultacji, bądź o dyskwalifikacji z powodu: błędnego skierowania, braku własnej motywacji, braku chęci do zastanawiania się nad swoimi przeżyciami, niezachowania abstynencji od środków psychoaktywnych lub alkoholu w przypadku osób uzależnionych. Również nasilenie pewnych cech, np. antysocjalnych, agresywnych może uniemożliwiać leczenie w warunkach oddziału.
- Wywiad życiorysowy – z terapeutą społeczności lub pielęgniarką.
- Kwalifikacja psychoterapeutyczna – z psychoterapeutą.
- Po omówieniu kandydata w zespole terapeutycznym – rozmowa z ordynatorem lub zastępcą
Terapia
Leczenie na oddziale trwa 24 tygodnie. Proces leczenia opiera się zwłaszcza na doświadczeniu relacji, więzi, granic, sytuacji konfliktowych w społeczności terapeutycznej oraz na szukaniu sposobów ich rozwiązywania. W tych doświadczeniach pomaga pacjentom m.in. indywidualna psychoterapia psychoanalityczna lub analitycznie zorientowana psychoterapia grupowa.
Psychoanalityczna terapia indywidualna jest metodą leczenia polegającą na tworzeniu relacji między terapeutą a pacjentem, w której możliwe jest bezpieczne powierzanie terapeucie bolesnych i trudnych obszarów życia pacjenta (jego wewnętrznego, intrapsychicznego świata). W procesie terapii terapeuta wraz z pacjentem podejmują próbę łączenia, rozumienia i myślenia o tym, w jaki sposób nieświadome obszary wewnętrznego świata wpływają na jakość życia pacjenta: jego sposób przeżywania siebie, budowania relacji z innymi ludźmi, podejmowania ról życiowych. Celem jest pomieszczenie w relacji terapeutycznej dysfunkcjonalnych sposobów reagowania, tu mogą zostać one przyjęte, nazwane, przemyślane i zrozumiane. Zakładamy, że wspólne myślenie terapeuty i pacjenta o tym co bolesne i raniące daje możliwość rozumienia tego, co dzieje się w wewnętrznym świecie pacjenta, oraz jak to wpływa na jego funkcjonowanie. Możliwa staje się wtedy zmiana w sferze emocji, myśli i zachowań.
Psychoanalityczna psychoterapia grupowa osadzona w kontekście Oddziału i jego społeczności terapeutycznej dostarcza pacjentom możliwości doświadczania siebie w relacjach z drugą osobą oraz w grupie. Uczestnicy w procesie terapii wspólnie przyglądają się swoim życiowym doświadczeniom, badają swoje relacje z ludźmi, to jak reagują na zachowania innych, jak łatwo rodzą się konflikty, a jak trudno je rozwiązywać.
Psychoterapeuci Oddziału pracują wg. standardów metody psychoanalitycznej przyjętych m.in. przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej, w tym regularnej superwizji oraz stałego szkolenia i rozwoju.
Społeczność terapeutyczna czy milieu terapeutyczne nie jest jedynie tłem dla psychoterapii indywidualnej czy grupowej. Jest samą w sobie metodą dokonywania zmian w pacjentach – jej uczestnikach. Emocje, a w konsekwencji różnego rodzaju odreagowania są doświadczane przez członków społeczności. Aby nie doszło do eskalacji – konflikty, jakie w wyniku takich zachowań się zawiązują i rozgrywają pomiędzy pacjentami muszą zostać omówione i pomieszczone przez społeczność. Jej rolą jest też konfrontowanie uczestników z realnością, np. krzywdą jaką wyrządzają swoim zachowaniem innym członkom społeczności. Pacjenci uczą się w społeczności bardziej satysfakcjonujących relacji poprzez reflektowanie i nazywanie uczuć, co dotychczas uważali za słabość.
Inne formy leczenia, takie jak: farmakoterapia, psychorysunek, biblioterapia, muzykoterapia, zajęcia teatralne – mają charakter pomocniczy.
Społeczność terapeutyczna ZA BRAMĄ – oferta dla pacjentów, którzy zakończyli leczenie w OLZON.