Konferencje OLZON
Od 2004 r. OLZON corocznie organizuje konferencję poświęconą zagadnieniom dotyczącym leczenia pacjentów z zaburzeniami osobowości. Obejmuje to kwestie diagnostyki, metod leczenia, psychoterapii w oddziale stacjonarnym i poza nim, czy wymiany doświadczeń w zakresie terapii pacjentów.
W roku 2020 w związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, konferencja nie była organizowana.
XXI Konferencja pt. Nieznośna lekkość bytu. Młodzi dorośli w burzliwych czasach.
13 września 2025
Nasi tegoroczni goście, to:
- Prof. Catalina Bronstein,
- Agnieszka Humięcka,
- trzeci wykład będzie prezentacją pracy zespołu OLZON.
Witryna internetowa konferencji: olzon2025.pl
W wydanej po raz pierwszy w 1992 roku książce Żywy kontakt, poświęconej psychoterapii dzieci z głębokimi zaburzeniami, Anne Alvarez przywołuje powieść Milana Kundery pod tytułem Nieznośna lekkość bytu. Przytaczając myśli pisarza, zauważa, że ciężar odpowiedzialności i współczucia zbliża nas do ziemi i sprawia, że nasze życie odczuwamy jako prawdziwe. Kiedy jednak, przytłoczeni tym ciężarem, spróbujemy oderwać się od ziemi zbyt daleko, nasze ruchy staną się „równie swobodne, co pozbawione znaczenia” (A. Alvarez, Żywy kontakt. Psychoterapia psychoanalityczna dzieci autystycznych, z pogranicza, zaniedbanych społecznie i wykorzystywanych seksualnie. Wydawnictwo Pomorskie Centrum Psychotraumatologii, 2021, s. 190).
W ostatnich latach, młodzi pacjenci pojawiający się w naszym Oddziale, sprawiają, że tę myśl Alvarez rozważamy wyjątkowo często. Coraz więcej spośród nich zaczyna od opisu swojej tożsamości psychoseksualnej i rozpoznań, które otrzymali wcześniej. Płynność i wielość współczesnych tożsamości daje im szansę jakiegoś zdefiniowania siebie. Wielu z nich rozpoznaje siebie w opisach spektrum zespołu Aspergera oraz ADHD. Żadne z tych określeń nie jest diagnozą w tym znaczeniu, że współcześnie nie uznaje się ich za „patologię”. Mówimy raczej o „nie-heteronormatywności” czy „neuro-atypowości”.
Nie uznajemy tych obszarów za „chore”, ale te osoby cierpią. Nasze doświadczenie kliniczne pokazuje, że przyczyną tego cierpienia jest głęboka tożsamościowa pustka. Towarzyszy jej poczucie nierealności i braku znaczenia własnego życia. Psychiatrzy nazywają to depresją.Wszyscy specjaliści od zdrowia psychicznego zastanawiają się dziś, co jest przyczyną epidemii depresji. Pisze się o wpływie pandemii i wymuszonej izolacji od świata rówieśniczych relacji. Pisze się o wpływie mediów społecznościowych.
W 2010 roku Jacek Dukaj opublikował opowiadanie Linia oporu, które obecnie uznaje się za „tekst niemal profetyczny”. Opisał w nim dystopiczny świat, w którym życie toczy się w wirtualnej rzeczywistości. To w niej odbywają się wszelkie interakcje i w niej zaspokajane są wszelkie potrzeby. Każdy może w niej być tym, kim zechce. Bohater opowiadania mówi: „Ci z pokoleń przede mną (…) popłyną swobodnie od zmiany do zmiany, zmieniając się wraz z nimi, ludzie – fale, nieludzie. Nie poznają tego uczucia, gdy nagle ziemia usuwa ci się spod stóp – nigdy bowiem nie staną na nieruchomej ziemi” (J. Dukaj, Linia oporu, Wydawnictwo Literackie, s. 259). „Nowe człowieczeństwo jest grą swobodną. Linie oporu tworzą się i zanikają. Raz bycie człowiekiem oznacza to, raz – tamto. Linia oporu może obrócić się w swoje przeciwieństwo i z powrotem (np. płciowość w apłciowość i znów w – jakąś – płciowość). (…) Człowiek nie jest przedmiotem gry. CZŁOWIEK JEST GRĄ” (tamże, s. 285).
Zastanawiamy się czy młodzi ludzie, którzy zwracają się do nas ze swoim cierpieniem, obawiają się stanąć mocno na ziemi. Kreowanie i wyrażanie kolejnych rodzajów płciowości pomija (a czasem traktuje z wrogością) realność biologicznego ciała. Autyzm i ADHD mówią o trudności skupienia uwagi na otaczającej rzeczywistości. Może współczesny świat - wojny, kryzys klimatyczny i uchodźczy, nasilająca się niepewność, nie wydaje się wart przeżywania? Może lepiej unikać zaangażowania w rzeczywistość, która coraz bardziej niepokoi, a na którą nie ma się wpływu?
Chcemy Państwa zaprosić do wspólnego namysłu nad tymi pytaniami.
Catalina Bronstein pracuje w Brent Adolescent Centre w Londynie oraz w prywatnej praktyce z dorosłymi i młodzieżą. Napisała i opublikowała wiele rozdziałów książek i artykułów. Jest redaktorką publikacji: „Teoria kleinowska: perspektywa współczesna” (polskie wydanie Wydawnictwo Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal). Wraz z Edną O'Shaughnessy zredagowała „Attacks on linking revisited”, a wraz z Sarą Flanders “Child and Adolescent Psychoanalysis in a Changing World”. Jest także współredaktorką ‘The New Klein-Lacan Dialogues’ oraz ‘On Freud’s The Uncanny’. W przygotowaniu jest jej kolejna książka: „Neurosis and Psychosis Revisited”. Była redaktorką naczelną International Journal of Psychoanalysis, a obecnie jest członkinią redakcji IJP.
Zapraszamy do Krakowa 13-go września 2025.
Edyta Biernacka
Prosimy zarezerwować termin, a dalsze szczegóły dotyczące konferencji będziemy podawać w kolejnych miesiącach.
Konferencja jest organizowana we współpracy z Uniwersytetem Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie i odbędzie się w jego siedzibie przy ul. Gustawa Herlinga - Grudzińskiego 1.